Další web používající WordPress

O nás

Divadlo T601 vzniklo roku 2009 jako iniciativa studentů KALD DAMU, kteří se sešli při zkoušení pouliční pohádky o prvním československém prezidentovi s názvem Masaryk, hrané v Trabantu. Jednalo se o model T601 combi z roku 1974 béžové barvy. Inscenace dosáhla počtu 17repríz a poté  jsme její hraní – vzhledem k žalostnému technickému stavu vozidla – museli s politováním ukončit. I přesto na auto vzpomínáme s láskou, protože nás dovezlo na mnoho vzdáleních míst. Hráli jsme v tehdy např. v Nitře, Uherském Hradišti nebo na Sázavafestu. Ale život jde dál, auto jsme prodali za lahev třešnovice. Tou jsme pak pokřtili inscenaci další – Sherlock Holmes: Pes jež měla premiéru 9. prosince 2010.

Ještě mezitím v zimě na přelomu let 2009/10 vznikla pohádka pro dva herce O větrném králi. Tu hrajeme pořád, už měla aspoň 60 repríz a staví se tak suveréně do čela pomyslné tabulky úspěšnosti v rámci T601. Univerzální příběh o sourozenecké lásce a věrnosti svému snu hrajeme dodnes.

na podzim roku 2011 měla premiéru další pohádka. Tentokrát na motivy pohádky Trojruža a příběhu Kráska a zvíře. Jmenuje se Kráska a Zvíře – Láska na kolejích. Ta se dočkala celkem 3 repríz. Ale život jde dál. Naštěstí.

14. června 2012 proběhla premiéra hry Tankreda Dorsta Legenda o nebohém Jindřichovi. Ta byla již o poznání úspěšnější, hráli jsme ji až v Rosicích u Brna a také opět v Nitře. Čestně jsme se přihlásili firmě DILIA a tak jsme mohli za každou reprízu odvádět celé utržené vstupné plus naše úspory za práva k textu. Díky tomu jsme odehráli tolik repríz, kolik jsme jen mohli a posléze uklidili scénu do kolny v Říčanech u Prahy, kde se nebohý Jindřich ještě dnes občas za mlhavých nocí zjevuje na poli jako memento cti a slušnosti.

Dalším zdrojem inspirace se stal Jan Weiss a jeho Spáč ve zvěrokruhu. Vznikla inscenace zvaná Spáč, s hostujícími Markem Menšíkem a Sofií Adamovou. Za T601 hrají Miky Čížek, Andrea Ballay a Aďa Máčiková. Režíroval opět Šimon S. Premiéra byla 12.března v Nitře a je možné, že ji ještě někdy zahrajeme. Bylo by to krásné, protože se dle ohlasů těch nekolika málo lidí, kteří ji během jednoho roku uvádění viděli, jedná o povedenou taškařici.

Někdy na konci jara Aďa s Marianou Čížkovou a s Jindrovou výraznou hudební pomocí dali dohromady pohádku Tajemství jabloně. Scénografii tentokrát obstarala Veronika Bratrychová. Na zkoušky se díval Adam. Tuto pohádku spolu s „Větrňákem“ hrajeme zatím jako nejvýraznější pokračovatelé legendárního souboru dodnes.

Následuje tvůrčí pauza (jak se krizi v divadle říká).

Nyní se však zdá, že se brzy ve spolupráci s Dorou Bouzkovou a Loutkami bez hranic stane cosi nového. V hlavách to už je. V hlavách už také je nápad na zakázané ovoce všch loutkářů – Sněhová královna. Hurá do toho. Aďa s Markétou Dvořákovou.

To je zatím vše.

16.11.2016